Çocuklar Neden ve Nasıl Spor Yapmalı?

Çocuklar Neden ve Nasıl Spor Yapmalı?

1. Çocuklar kaç yaşında spora başlamalı? Çocukların spora başlamalarıyla ilgili bir yaş kısıtlama yoktur.

 

2. Ne tür sporlar yapmaları önerilir? Neden? Sportif aktivite, kalp-akciğer sistemi, kas kuvveti ve kemiklere yük bindiren egzersizler oluşmalıdır. Bu şekilde, tüm sistemlere hitap eden ve genel sağlığı daha iyiye götüren bir program oluşturulmuş olur.

 

3. Çocuğun boyunun uzaması, kemik sağlığı açısından sporun önemi nedir? Boy uzunluğu genetik olarak belirlendiğinden, spor yapmanın direkt olarak boy üzerine olumlu bir etkisi yoktur. Ancak, spor yapmakla beraber çocuğun genel beslenmesi ve sağlığı daha iyi olacağından dolaylı olarak olumlu etkisi olur.

 

4. Pek çok aile çocuğunu bale gibi esneklik kazanacağı sanatlara yönlendiriyor. Çok az çocuk hayatın geri kalanında bale ile ilgileniyor. Bu tür aktivitelerin avantajları veya dezavantajları var mı sağlık için? Çocukların sürdürmeleri olasılığı daha yüksek olan aktivitelerde bazı ortak özellikler göze çarpar: 1-Aktivite eğlenceli olmalı ve çocuk yapmaktan zevk almalı; 2-Aşırı rekabetten uzak olmalı ve utandırıcı özellikleri olmamalı; 3-Anne ve babanın teşviki ve desteği sürekli hissedilmeli. Bale gibi zor ve disiplin isteyen ve başarılı olmak için yıllarca çalışılması gereken bir aktivite ya bir mesleğe dönüşür ya da kısa bir süre için yapılır. Ailelere çocuklarının günlük aktivitelerin artırılması önerilebilir. Örnekse, asansör yerine merdiven, araba seyahati yerine yürümek, telefonda konuşurken ayakta durmak ve televizyon izlerken sallanan koltukta oturmak gibi öneriler. Bunlar, başka aktivitelere zorlandığını hissettirmeden çocuğu daha aktif duruma getirir.

 

5. Çocuk spora başlamadan sağlık kontrolünden geçmeli mi? Rutin sağlık kontrolü gerekli değildir. Ailede kolesterol ve tansiyon yüksekliği ve kalp ve şeker hastalıkları varsa, çocuğun kesinlikle aktif bir yaşam sürmesi için teşvik edilmelidir.

 

6. Neden spor yapmak gerekir? Aileden gelen kolesterol ve tansiyon yüksekliği ve kalp ve şeker hastalıkları giderek daha genç yaşlarda da görülüyor. Yaşam süresinin uzatılması ve bu hastalıkların önlenmesi spor ile mümkündür ve araştırmalar sporun etkinliğini gösteriyor. Ayrıca, üst düzeyde spor yapan gençlerin ve kişilerin sayısı giderek artmaktadır. Erişkinlerde olduğu gibi, hastalığı olan çocuklar da tıbbi kontrol altında egzersiz yapmaları gerekir.

 

7. Spor hangi hastalıklardan korur? Düzenli spor yapmak, şeker hastalığı, koroner hastalıklar, hipertansiyon, kireçlenme ve bel ağrısının ortaya çıkma riskini azaltıyor. Düzenli spor yapmak bu hastalıklardan ve genel olarak ölüm oranını ve riskini azaltıyor. dersimiz.com

 

8. Çocuk, ne kadar ve nasıl spor yapmalıdır? Güne 1-2 saat arasında spor ve aktivite gereklidir. Bu süre aralıklı aktivitelerden oluşabilir ve tümü ciddi sportif aktiviteden oluşması gerekmez. Ancak ciddi bir antrenman programında, aktiviteler iyi ayarlanmış olmalıdır: kalp-akciğer sistemi(bisiklet, yüzme), kas kuvveti(vücut ağırlığı ile yapılan egzersizler, ağırlık kaldırma) ve kemiklere yük bindiren egzersizler(koşma, atlama).

 

9. Ailece yapılabilecek sporlar var mı? Çocukları daha aktif bir yaşam için teşvik etmek, onların ciddi biçimde spor yapmaları gerektiği anlamına gelmez. Örnekse, ilginç ve eğlenceli yerlerde (hayvanat bahçesi, alışveriş merkezi, müze) yürüyüşler spora başlamak için iyi bir plandır. Ailece ya da arkadaşlarla birlikte oynanan hareketli oyunların tümü spor aktivite yerine geçer. Ayrıca, bunlara herkesin katılması da mümkün olur.

 

10. Oyun oynamak çocuk için spor yerine geçer mi? Kesinlikle geçer. Ebeveynler çocukları oturarak ve hareketsiz durumda yapacakları işler ve oyunlardan uzaklaştırmaya çalışmak gerekir.

 

11. Çocukların sağlığı açısından aktif olmaları konusunda genel yaklaşım nasıl olmalıdır? Genel olarak, hareketsizlikle geçen zamanların azaltılması gerekir. Evde, mümkün olduğu kadar oturarak ya da yatarak geçen zamanın azaltılması lazımdır. Okullarda ise, beden derslerinde daha aktif olma durumu teşvik edilmeli, fiziksel aktivitenin yararları anlatılmalı, beden derslerine katılmama ve mazeretler azaltılmalı, eğlenceli aktiviteler düzenlenmeli, okullarda değişik kültürlere ait aile özelliklerine uygun oyunlar seçilmelidir, bireysel sportif aktiviteler de teşvik edilmeli, okul saatleri dışında sportif aktiviteler için imkan yaratılmalıdır. Ebeveynler fiziksel olarak aktif bir yaşam sürerek iyi örnek olmalıdır tabii. Ödüllendirici ve teşvik edici olmalıdırlar. Çocukların okul ve okul dışı aktivitelerine katılmayı ihmal etmemelidirler. Ev içinde ve çevresinde, çocukların fiziksel olarak aktif olmalarını sürekli teşvik etmeliler. Ulaşım için çocuklara destek olmalılar.


Ekleyen : notbak.com