Sağlığa Zararlı Maddeler(Sigara,Alkol)

SAĞLIĞA ZARARLI MADDELER

Böbreklerimizin Sağlığını Korumak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? : Zararlı maddelerin vücudumuzdan atılmasını sağlayan böbreklerimizin vücudumuz için çok büyük bir önemi vardır. Böbreklerimiz işlevini yerine getiremezse vücudumuzda zararlı maddeler birikir ve sağlığımız bozulur.

Böbreklerimizin sağlığını korumak için bol bol su içmeliyiz. Özellikle sıcak havalarda terleyerek çok su kaybettiğimiz için daha çok su içeriz.

idrar vücudumuzdan atılırken acı olursa ya da idrarımız kanlı olursa hemen doktora başvurmalıyız.

Vücudumuzu temiz tutmalıyız. Tuvaletten sonra ellerimizi yıkamalı, sık sık banyo yapmalıyız, iç çamaşırlarımızı değiştirmeliyiz.

Sağlığımızın Düşmanları: Sigara ve Alkol : Sigara ve alkol bağımlılığa neden olan alışkanlıklardır, insanlar, sigara ve alkol kullanmaya alıştıklarında bunlardan kurtulmakta oldukça zorlanırlar.

Sigaranın Bireye ve Topluma Verdiği Zararlar : Tütünden yapılan sigaranın içinde yaklaşık 4000 tane zararlı madde vardır. Bu maddelerden nikotin bağımlılığa neden olur. Karbonmonoksit gazı da bu maddelerden biridir.

Sigara;

Yapılan araştırmalar sigaranın insan ömrünü azalttığını göstermiştir.

Sigara içenler, yalnızca kendilerine değil, çevrelerindeki insanlara da zarar verirler. Pasif içici olarak adlandırılan bu insanlar sigara içenler gibi sigaradan zarar görürler. Bunlar genellikle bebekler ve çocuklardır. Pasif içicilerde nefes darlığı, öksürük ve boğazda yanma rahatsızlıkları görülür.

Sigaradan çıkan dumanlar havayı, atılan kül ve izmaritler de çevreyi kirletir.

Sigara almak için harcanan paralar hem kişilere hem de ülke ekonomisine zarar verir.

Alkolün Zararları :

Alkol, vücudumuzda alkol sorununa neden olur. Çok alkol alan insanlar, yürümede ve konuşmada zorluk çekerler.

Alkollü insanlar kendilerini kontrol edemedikleri için davranışlarıyla çevrelerini rahatsız ederler.

Alkollü araç kullanan sürücüler, trafik kazalarına ve kazalar sonucunda insanların yaralanmasına ya da ölümüne neden olurlar.

Sürekli alkol kullanan insanların karaciğer, mide, bağırsakları kalp, beyin ve sinirleri zarar görür. Alkol de sigara gibi bağımlılık yapar. Alkol bağımlılığı bir hastalıktır. Kurtulmak için tedavi görmek gerekir.

Alkol kullanımı aile ve ülke ekonomisine de zarar verir.

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlığımızı korumak için,

?               Sigara ve alkol kullanmamalıyız.

?               Sigara içilen ortamlardan uzak durmalıyız.

?               Düzenli spor yapmalıyız.

Spor, vücudumuzun dayanıklılığını artırır. Böylece sağlıklı ve dinç kalırız.


Ekleyen : notbak.com