Voleybolda Smaç Kuralları

Voleybolda Smaç Kuralları

VOLEYBOLDA SMAÇ: Voleybolda, rakip sahaya doğru vurularak yapılan bir hücum tekniğidir. Çok etkili bir hücum tekniği olup, direk sayı almada çok etkilidir.

Smaç için hazırlık pozisyonu koşucuların hazırlığı gibidir. Tüm ağırlık öndeki ayaktadır.

Sağ elini kullanıyorsa sağ ayağı öndedir.

Topa giderken dört, üç yada iki adım kullanılır.

Sağ ayak birinci adım olarak sayılır. İkinci adımda hız artar.

Üçüncü adım sağ ayakla alınır, hızlı ve uzundur. Dördüncü adımlarda ise birbiri içine girmiş bir şekildedir. Üçüncü ve dördüncü adımlarda oyuncunun ayakları hemen hemen yan yana olur.
Ayak parmaklarının ucu hedefini sağına 45 derece dönüktür. Vücut da sağa dönüktür.
Adımlama şu şekildedir:
Sayı  Adımlar
  1     sağ
  2     sol
  3     sağ/sol

     Kolların savrulması hücumcuya yüksek sıçrama şansı verir. Oyuncu kollarını yukarıya çektiğinde vücut da onu izler. İyi zamanlanmış kol savruluşu hücumcunun kalçalarının omuzların önüne geçmesine neden olur. Bu da oyuncunun topa vücudu dik durumda iken vurmasını sağlar.

     Kolların savruluşunun zamanlanması hareketin başlamasında ayarlanmalıdır. Üçüncü adımda. Bu noktada kollar geriye hareket ettiğinde vücut öne gider.

     Hücumcunun kolları 4 adımla birlikte öne gider. Oyuncunun vücudu kalçaları düz bir çizgi halinde illeri-geri hareket eder. Sıçramaya başlarken kollar kalçanın biraz önündedir. Zemini terk ederken kollar başının üzerine gelirler.

     Savruluşta kollar neredeyse düzdür. Kolların savruluşu kalçaları öne,omuzları geriye götürür. Bu arada sağ ayak topuk burun yuvarlaması yapar.

     Bu dizlerin öne kalçanın geriye doğru hareketini sağlar. Hücum yapanın önce sağ topuğu yerle buluşur. Sol topuk yerle hiç temas etmez. Sıçradığında ayak parmakları yeri gösterir. Bu hareketle kalça omuzlardan daha ileri gider. Bu durumda yön değiştirilebilir.

     Hücumcu her iki ayağından da eşit miktarda kuvvet alarak sıçrar. Hücumcu sıçradığı zaman havada iken yere dik olmalıdır.

     Hücumcu sol eli sanki topa vuracakmış gibi başının üzerinde kalır, sağ kol geriye düşer. Hücumcu dirseğini elinden geldiğince büker. Vücut havada bir kavis yapar. Kol omuz üzerindedir.
     Vuruş büyük bir hızla ve en yüksek noktada yapılır. Hücumcunun kolu topa vuruş sırasında dirsekten düzleşir. Kolu düz ve yukarıyı gösterirken bilek kapanır. Parmaklar açıktır. Kalçaları ve omuzları düz bir çizgi gibidir. Son pozisyonda vücut dik ve düzdür. Kol öne gitmeye devam eder. Vücudun yanında kol hareketi bitirir.

     Dikkat edilecek noktalar: Hücumcunun kalçasına durumuna, dirseğin topa doğru yükselmesine, topa vuruş sırasında omuzların durumuna, vuruştan sonra tüm vücudun dikliğine ve kolun topun ardından gidişine dikkat edilmelidir.

 

Smaç Hareketinin Değişik Şekillerde Uygulanışı:
1. Blok üstü smaç: El topa orta noktasının biraz altından temas eder. Blok üstü smaç vurabilmek için bir smaçörün her şeyden önce sıçramaya ve de iyi bir bileğe sahip olması gerekir. Blok üstü smaç için pasörün smaçöre karşı takımın en kısa boylu blokörünün üzerinden oynatması gerekir.
2. Çapraza vurulan smaç: 4 ve 2 numaralı pozisyonlardan karşı sahanın 5 ve 1 numaralı oyuncularına vurulan iki türlü smaç vardır.
a. Keskin çapraza vurulan smaç: Oyuncu topa orta noktasının biraz üzerinde ve dikey ekseninin her iki yanında temas edebilir. Bu şekilde temas etmek topun aşağıya doğru keski bir açıyla yol almasına sebep olur.
b. Derin çapraza vurulan smaç: Topa orta noktasının biraz altında karşı sahanın köşesine doğru gidecek şekilde temas edilir. Bu temas şekli topun gerekirse blok üzerinden veya yanından parabol çizerek 8-9 m'ye düşmesine neden olur.
3. Paralele vurulan smaç: 4 ve 2 numaralı bölgelerden yapılabilir. En önemli şey oyunun pozisyonunun topa bağlı olmasıdır Örneğin 4 numaradan sağ eli ile vuran bir oyuncu topa çizgiye dönük ve kafası doğrultusunda temas etmelidir. Aynı oyuncu 2 numaradan sol omzunu öne vererek ve 1 ve 1.5 m içeride düz bir giriş yaparak, topu hafifçe sağına alarak vuruş yapmalıdır.
4. Plaseler:
a. Smaç plase: Belli bir yere vurulan yavaş bir smaçtır. Vuruştaki yavaşlık topu istediği yere atmak içindir. Bunun dışında hareket bütün parçalarıyla bir smaç hareketidir.
b. Plase: Tam bir smaç hareketinin sonunda, elin kullanılışında yapılan bir değişikliklerle atılmasıdır. Smaçörün smaç mı vuracağı , plase mi atacağı son ana kadar belli olmamalıdır. Karşı savunmayı kararsızlık içinde bırakıp tam yerleşme yapmalarını engelleyen bir hücum silahıdır.
5. Blok Aut: Hücum oyuncusunun isteyerek, rakip bloktan topu auta doğru sektirmesi veya topu çevirmesidir. Topa vuruş anında rakip blokçunun tamamen yükseldiği anda vücut ve kolu kullanarak hareketini yapmalıdır. Blok aut rakip oyuncuların uzun ve yüksek olduğu anlarda uygulanır. 


PAS ŞEKİLLERİNE GÖRE SMAÇ ÇEŞİTLERİ
1. Yüksek pasa yapılan smaçlar: 2 ve 4 numaralı bölge ile geri alandan yapılan hücumlar genellikle yüksek hücum olarak gerçekleşir.
2. Alçak pasa yapılan smaçlar: Kısa pasa, yatık pasa , kurşun pasa , bombe paslara yapılan smaçlardır.
Kısa pasa yapılan smaçlar :
a. Çıkan topa yapılan smaçlar,
b. Topun çıkışını tamamladığı ölü topa yapılan smaçlar,
c. Çıkması tamamlanmış aşağı inmeye başlamış topa yapılan smaçlar.
En ideal smaç çıkan topa yapılan smaç şeklidir.
    Hızlı smaçlar için ortak özellikler:
a. Pasörle smaçör birbirine çok yakındır.
b. Topa geliş daha çabuk , dinamik ve hızlıdır.
c. Topa geliş yolu kısadır.
d. Daha çok bilek hareketi gerekir. Dersimiz.com Kol topu izlemez.
     Özellikle ortadan oynayan oyuncular, uzun çalışmalarla bileklerini güçlendirip, kollarından yardım almadan , yüksekten yaptıkları küçük bilek hareketleriyle, topun istenilen yere smaç şeklinde gönderilmesini sağlayabilirler.


Smaçta Genel Hatalar :
● Giriş zamanını ayarlamamak , erken ya da geç girmek.
● Giriş hızını ayarlamamak , gereğinden hızlı yada gereğinden yavaş girmek.
● Yanlış giriş açısıyla girmek.
● Girişte gereğinden çok adım atmak,ayak çiftlemek, sekmek.
● Tek ayakta sıçramak .
● Sıçrarken ayaklarını kullanmamak.
● Sıçrama sırasında vuruş yapmayacak kolu yukarı kaldırmamak.
● Belden arkaya doğru açılmamak.
● Sıçramada öne doğru uçmak.
● Dizlerini az veya hiç bükmemek.
● Sıçrama sırasında kendini arkaya çok verip yükseltmeyi azaltmak.
● Gövdeyi öne çok eğmek.
● Vuruşu yapacak kolu erken yukarı uzatmak.
● Vuruş sırasında kolu yüksekten büküp topu aşağı düşürmek.
● Vuruşu yumrukla yapmak.
● Vuruştan sonra bileğini sert tutup topun üstüne kapatmamak.
● Sıçrama sırasında Vücudu sağa ve sola döndürememek.
● Havada bir an bekleyememek.
● Karşıdaki bloğun durumuna bakmadan vurmak.
● Dengesiz bir düşüş ve bir sonraki oyuna hazır olmamak.


SMAÇTA TAKTİK
● Smaçör hangi toplara nasıl vuracağını bilmeli , her topa smaç vurmamalıdır.
● Smaç için mutlaka iyi sıçrayabilme yeteneğine sahip olmalıdır.
● Blok geçilemeyecek düzeyde ise "Blok aut" veya "Plase" olarak vurmalıdır.
● Karşıdan gelen topa smaç vurabilmelidir.
● Kısa topları çapraza, uzun ve yüksek topları paralele smaç vurabilmelidir.
● Fleye dik gelip çapraza , çapraz gelip paralele vurabilmelidir.
● Pasörün bulunduğu bölgelere hücum yapabilmeli.
● Manşeti ve savunması zayıf oyuncuların üzerine oynanmalı.
● Değişken hızlarda top vurmak.
● İkili bloğu iyi olmayan taraftar oynamak.
● Pasörün arkasına veya önüne dolanarak tek ayakla sıçrayıp vuruş yapabilmek.
● Flaşcıların step hareketini uygulamayarak rakibi aldatmak gibi.


Ekleyen : dersimiz.com