Bilgi Güvenliği

Bilgi Güvenliği

BİLGİ GÜVENLİĞİ
ZARARLI YAZILIMLAR: Kötü niyetli bilgisayar kullanıcıları tarafından bilgisayarımıza, sistemimize ve bilgilerimize zarar vermek, onları ele geçirmek amacıyla hazırlanmış yazılımlardır.


ZARARLI YAZILIM TÜRLERİ:
1. Virüsler:  bilgisayarımıza girip dosya ve programlarımıza zarar verirler. Virüsler bilgisayarımızdaki dosyaları bozabilir hatta silebilir.


2. Truva Atı (Trojan): Truva atı bir virüs değildir. Gerçek bir uygulama gibi gözüken zararlı bir program türüdür. Truva atı bilgisayarınıza güvenlik açığı oluşturur ki bu da zararlı programların, kişilerin sisteminize girmesi için bir yol açar.


3. Solucan(Warm):  Yerel sürücüde ya da ağda kendini tekrar tekrar kopyalayan bir programdır. Tek amacı sürekli kendini kopyalamaktır. Herhangi bir dosya ya da veriye zarar vermez ancak sürekli kopyalama yaparak sistemi meşgul eder ve bilgisayar hızını etkiler.


4. Reklam Yazılımı (Adware): Herhangi bir program çalışırken reklam açan yazılımdır. Adware internette gezerken otomatik olarak bilgisayarınıza inebilir ve tarayıcı pencereleri ile görüntülenebilir.


5. Casus Yazılım (Spyware): Kullanıcının izniyle veya izni dışında bilgisayara yüklenen ve kullanıcı ya da bilgisayar hakkında bilgi toplayıp bunları uzaktaki bir kullanıcıya gönderen bir program türüdür.

ZARARLI YAZILIMLARDAN KORUNMA YOLLARI:
1. Bilgisayarınıza güçlü bir güvenlik yazılımı yükleyin. Bu güvenlik yazılımının güncel ve çalışıyor olduğundan emin olun.
2. Bilmediğiniz programları bilgisayarınıza yüklemeyin, çalıştırmayın.
3. Kimden geldiğini bilmediğiniz e-postaları açmayın.
4. Kullandığınız işletim sistemine ait güncelleştirmeleri ihmal etmeyin.
5. Ödül, hediye vs. kazandığınızı belirten reklamlara aldanmayın, tıklamayın.
6. Güvenmediğiniz bir bilgisayara USB bellek, hafıza kartı vs. takmayın.
7. Bilgilerinizin düzenli olarak yedeğini alın.
8. Belirli aralıklarla bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarattırın.
9. Bilmediğiniz, güvenmediğiniz internet sitelerine girmeyin.

GÜVENLİK YAZILIMLARI: Kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgisayarımızın güvenliğini sağlayan yazılımlardır. En çok kullanılan güvenlik yazılımı türleri şunlardır:


1. ANTİVİRÜS: Antivirüs yazılımı bilgisayarımıza virüs, truva atı, solucan gibi kötü amaçlı yazılımların girmesini engeller. Ayrıca bu yazılımları tespit edip temizleyebilir.


2. GÜVENLİK DUVARI (FİREWALL): Güvenlik duvarı yazılımı internet veya ağ üzerinden bilgisayarımıza erişimi denetler, yetkisiz kişilerin bilgilerimize ulaşmasını engeller.


Ekleyen : dersimiz.com