Elektriğin (Elektrik) Tarihi Gelişimi

İlkçağ Yunan bilim adamı Thalès  ilk defa elektrik konusu ile ilgilenen kişi olmuştur.

 

1600 İngiliz bilim adamı William Gilbert  manyetik alan konusunda bir inceleme yayınlamıştır.

 

1760 Benjamin Franklin  paratoneri icat etmiştir.

 

 1799 Volta, bakır ve çinko disketleri üst üste koyup, her disket arasına da asite batırılmış kumaş koyarak pili icat etmiştir.

 

 1813 Sir Humphrey Day Elektrik arkı ile çalışan ampul icat etmiştir, daha sonra bu sistem Foucault ve  Jablochkoff tarafından geliştirilmiştir.

 

1819  Danimarkalı Oersted  elektrik akımının manyetik alan yarattığını bulmuştur.

 

 1859  Fransız Gaston Planté tarihte ilk defa, şarj edilebilecek pil yani akümülatörün yaratıcısı olmuştur.

 

 1870  Belçikalı Zeobe Gramme, ilk elektrik motorlarında güç kaybını önleyici bir sistem yaratmıştır. Bu sistem Gramme halkası diye de anılır.

 

 1879 Thomas Alva Edison, enkandesan yani akkor flamanlı ampulü icat etmiştir. İlk başta ,havası tamamen boşaltılmış cam balon içinde burma pamuk ipliğini yakarak, yaklaşık 12 saatlik bir aydınlatma elde etmiştir. Daha sonraları bu pamuk ipliğin yerini, metal almıştır.

 

 1881  İlk defa uluslararası elektrik fuarında, Graham Bell'in telefonuEdison'un ampulü ve Siemens'in tramvayı sergilenmiştir. Bu sergi dünyada çok büyük bir yankı uyandırmıştır.

 

1882 İlk defa 400 ampulden ibaret bir elektrik şebekesi kurulmuştur. Bir sonraki sene ise bu şebekedeki ampul sayısı 10000 adet olmuştur.

 

1881-1885  Yılları arasında ilk elektrik hatları kurulmuştur. dersimiz.com

 

1890  İlk defa ölüme mahkum bir kişi elektrikli sandalye ile infaz edilmiştir.

 

1891 Bilim adamı Tesla ve Westinghouse firması doğru akım yerine alternatif akım kullanılmasına karar verdiler.

 

1894 Alman Wilhelm Roentgen rontgen çekiminde kullanılan X ışınlarını bulmuştur. Bu buluşu 1901 yılında Nobel fizik ödülünü kazanmasını sağlamıştır.

 

 20. yüzyıl başlangıcında  elektrik enerjisi çok önemli bir konuma gelmiş ve sanayileşme sürecinin vazgeçilmez bir elemanı olmuştur.

 


Ekleyen : dersimiz.com