Boşaltım Sistemi-2

BOŞALTIM SİSTEMİ

Atık Maddeleri Vücudumuzdan Nasıl Atarız? : Vücudumuzun her yerinde enerji üretilir. Enerji üretilirken atık maddeler oluşur. Bunlardan karbondioksit ve su buharını akciğerler yoluyla soluk vererek dışarı atarız.

Sindirim sonucu oluşan katı atıklar ise bağırsaklar yoluyla anüsten dışarı atılır.

Bunların yanında vücudumuzdan atılması gereken zararlı maddeler ve fazla su boşaltım organları ile dışarı atılır.

Vücudumuzda oluşan atık maddeler dışarı atılmalıdır. Aksi takdirde vücudumuzun işleyişi bozulur.boşaltım sistemi

Boşaltım Organ ve Yapıları : 1. Bel hizasında omurganın iki yanında bulunur. Şekilleri fasulyeye benzer. Böbrekler vücudumuzun süzme organlarıdır. Tüm kanımız böbreklerimizden geçerek süzülür. Bu sırada kan zararlı maddelerden temizlenir.

?               Kanın böbreklerde süzülmesi sonucu oluşan idrar bu kanala geçer. İdrar kanalı bu sıvıyı idrar kesesine taşır.

?               Böbreklerden gelen idrar burada toplanır. İdrar kesesi yaklaşık 600 mL idrar toplayabilir.

?               idrar kesesinde oluşturulan basınçla idrar, idrar borusuna pompalanır, idrar buradan dışarı atılır.

Derimiz de terleme yoluyla boşaltıma yardımcı olur. içerisinde su ve madensel tuzlar olan ter derimizdeki gözeneklerden atılır.

Boşaltım Nasıl Gerçekleşir?

Enerji oluşumu sonucu ortaya çıkan zararlı maddeler ve vücudumuzdaki fazla su kana karışır.

*              Kan, böbreklerden geçerek süzülür. Süzme işini böbreklerin iç kısmında bulunan özel süzme cisimcikleri gerçekleştirir. Bir böbrekte bunlardan yaklaşık bir milyon tane bulunur. Bu yolla temizlenen kan kalbe giderek tüm vücuda dağıtılır.

*              Kanın süzülmesi sonucu böbreklerde oluşan zararlı ve ihtiyaç fazlası su, idrar olarak adlandırılır. idrar, idrar kanalı ile idrar kesesine aktarılır.

*              İdrar kesesi dolmaya başlayınca oluşan basınçla tuvalete gitme ihtiyacı hissederiz. idrar buradan idrar borusuna pompalanır. İdrar borusu ile de dışarı atılır.


Ekleyen : notbak.com