Müzikte Dönemler

Müzikte Dönemler

Müzikte Dönemler
1) Orta Çağ Dönemi: 1400 - 1600 yılları arasında geçen dönemdir. Tanrı gücüne inanılan dönemdir. B3 - B5 - T5 aralıklar kullanılır, korolar söylenir soprano bayan da tiz ses, alto bayan da pes, tenor de tiz, baslar kalın(pes), erkekler ön plandadır. Bu dönemde süslemeler önemlidir, resim sanatı şatafatlı, yapılar gösterişli, enstrüman ağırlıklı ve çoklu seslerin kullanıldığı dönemdir.

Bu dönemde kullanılan çalgılar org, klavsen, arp, lir, gitardır.Dönemin bestecileri ise John Downland, Luis Milan, Domenico Scarlatti ve Antonio Scarlattidir.

 

2) Barok Dönem: 1700 - 1750 -> (Bach’ın ölümü) arasında geçen bir dönemdir. Tanrıya inanış artar, klavyeli çalgılar ve opera kavramı ortaya çıkar, kadınlar ön plandadır, pianissimo ve forte terimleri ortaya çıkar.

Dönemin bestecileri ise J. S. Bach, Johann Pachelbel, Henry Purcell, A. Vivaldi, Tomaso Albinoni, Sylvius Leopold Weiss (besteleri gitara transpoze edilmiştir, lut sanatçısıdır).

 

3) Klasik Dönem: 1750 - 1825 yılları arasında geçen dönemdir. Pekçok besteleme ve stil kuralının yerleştiği, Arp ve klavsenin yerini piyano alır, ilk piyano eserini Clemente yapmıştır. Süslemeler bu dönemde gereksizdir. İlk piyano eserini Clement yazmıştır, operalar bu dönemde gelişmiştir, eserler dine yönelik değildir yani halka açılmış (saray ve kiliselerden çıkmıştır), halk ile bütünleşmeye başlamış, oda müzikleri ve orkestralar oluşmuştur.

Dönemin bestecileri ise L.V. Beethoven , W.A. Mozart, J. Haydyn , gitar bestecileri ise Mauro Giuliani, Fernando sor, Napoleon Coste , Dionisio Aguado , Fernando Carulli

 

4) Romantik Dönem: 1825 - 1900 yılları arasında geçen dönemdir. Bu dönemde savaşlar ve yaşanan olaylar müzikte kendisini hissettirmiştir. Nüans, rallando, rittardando, a.tempo gibi kavramlar çıkıyor. Besteler artık halk için yapılıyor, enstrüman şekilleri değişiyor gitarda pontiçello ve tasto kavramı ortaya çıkıyor, eserler büyük salonlarda çalınıyor, senfonik orkestralar oluşuyor , müzik kültürel hayata giriyor.

Dönemin bestecileri Frederic Chopin, L.V Beethoven, Weber, Franz Schubert, Franz Liszt, Niccolo Paganini, Isaac Albeniz , gitar bescetileri ise Federico Moreno Torroba, Francisco Tarega.

 

5) Çağdaş Dönem: 1900 - 1945 arasında geçen dönemdir. İnsanlar bu dönemde farklı tınılar arıyor (daha çok pontiçello), gitarda güzel tını çıkarmak için tırnaklar uzatılıyor, elektro gitar, org ortaya çıkıyor.
Dönemin bestecileri ise Heitor Villa Lobos, Rodrigo, Andres Segovia, Astor piazolladır.


Ekleyen : dersimiz.com